25 sierpnia 2022 Udostępnij

Beczka dębowa

Beczka drewniana ma wiele zastosowań, w tym umożliwia kiszenie kapusty i trzymanie w niej alkoholu. Jak jednak wygląda to w praktyce?

Beczka drewniana do kiszenia kapusty

Beczka drewniana do kiszenia kapusty jest znana ludziom od wieków. Zwykle beczki do kiszenia kapusty są dębowe, wykonane z drewna prosto z węgierskich gór. Ich pojemność waha się między 20 a 80 litrów, mając dogodną do wielkości średnicę, wynoszącą od 30 do 55 centymetrów. Podobnie ma się sprawa z wysokością beczek, które dla najlepszego efektu są otrzymywane w tej samej wielkości co średnica.

Większość beczek dębowych do kiszenia kapusty jest ocynkowanych, dzięki czemu są odporne na rdzę. Dzięki temu zabezpieczeniu beczka może przeleżeć w naszej piwnicy na i do 30 lat. Dodatkowym atutem beczek drewnianych do kiszenia kapusty jest wieko, które najczęściej jest samodzielną częścią beczki i może być zdejmowana zawsze wtedy, kiedy jest to nam potrzebne.

Warto wiedzieć, że drewniane beczki nadają się nie tylko do kiszenia kapusty. Równie dobrze możemy kisić w nich na przykład ogórki czy użyć ich do czegoś całkiem innego, czyli zastosować przy produkcji alkoholu.

Beczka dębowa na alkohol

Wbrew pozorom dobrej beczki dębowej na alkohol nie kupimy wszędzie. Tak naprawdę w sieci istnieje bardzo wiele ofert na beczki drewniane na alkohol, lecz tylko garść z nich nadaje się do w pełni bezpiecznego użytku. Powodem tego jest ilość beczek sprzedawanych jako używane, które bardzo często są wątpliwego pochodzenia. Kupowanie używanych beczek drewnianych na alkohol może skończyć się bólem żołądka lub nawet zatruciem. Używanie beczki niewiadomego pochodzenia, w której nie wiemy, co było przetrzymywane, może skutkować przejęciem przez alkohol tych substancji, doprowadzając do tragedii. Dlatego tak ważne jest źródło pochodzenia beczki.

Zakup wiadomego pochodzenia drewnianej beczki na alkohol może okazać się początkiem ciekawej przygody. Dzięki swoim naturalnym aromatom (cukier brunatny, karmel, miód, czekolada) beczka dębowa nadaje się do takich alkoholi jak:

  • Bimber
  • Piwo
  • Wino

Im dłużej alkohol leżakuje w tych nutach, tym bardziej niesamowitym się staje.

Artykuł partnera

Komentarze (0)